Obchodzisz Halloween? Gdy zobaczysz co oznacza – przestaniesz!

Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny” – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel–Andrianik.

 

Halloween „promuje kulturę śmierci” oraz „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości. Zupełnie nie jest zgodne z duchem tych dni”, a nawet jest „zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich”. – przypomniał słowa papieża Benedykta XVI rzecznik episkopatu.

Kościół nie wzywa do przygnębienia czy smutki ponieważ uroczystość Wszystkich Świętych to przed wszystkim wydarzenie radosne. Niosące nadzieję zmartwychwstania. W Polsce dobrze się dzieje, zamiast przebierania się w upiorne stroje rodzice coraz częściej i chętniej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych oraz bale, by radośnie świętować.


Halloween to przed wszystkim zwyczaj pogański, obcy chrześcijaństwu. W naszym kraju nie przyjął się i nie ma mowy o jego adaptacji. W naszej tradycji od dziada pradziada przekazywane jest wspominanie bliskich zmarłych a także modlitwa za nich, a nie epatowanie makabrycznym strojem.

Halloween wywodzi się z pogańskiego oraz celtyckiego święta, które wprowadza dzieci oraz młodzież w magiczną rzeczywistość. Badania psychologów wykazują, że małe dzieci po tej zabawie mogą odczuwać lęki oraz mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. „Święto” to nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje. Wiele osób bagatelizuje to, a nawet ośmiesza.

Obchodzone 31 października anglosaskie Halloween, jest popularne także w Ameryce. Słowo Halloween jest zniekształceniem angielskiego All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) oraz celtyckiego Samhain.

W kulturze starożytnych Celtów wierzono iż 31 października ( dzień będący oficjalnym końcem lata) wierzono iż dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć.

Dlatego też żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski oraz odpychające, makabryczne kostiumy, tak aby odstraszyć dusze zmarłych. Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic.


UDOSTĘPNIEŃ