Ujawniono! Oto co Duda zaproponował Trumpowi! Sami oceńcie

Konstytucja – to słowo, jako bojowy okrzyk przyjęli przeciwnicy rządu PiS. Skandują go na wszystkich antyrządowych demonstracjach.

Nawet w USA! Gdy Andrzej Duda opuścił hotel w Waszyngtonie, by udać się na spotkanie z Donaldem Trumpem, natknął się na grupę protestujących.

Samo spotkanie przebiegło w spokojnej atmosferze. Padła na nim deklaracja, ale czy taka na jaką czekali Polacy?

Chyba jednak nie… W dodatku Trump ujawnił polityczną kuchnię ich rozmów!

Demonstranci przywitali Dudę okrzykami „konstytucja”. Prezydent pomachał do nich, szybko wsiadł do auta i pojechał do Białego Domu. Tam został uroczyście przyjęty przez Donalda Trumpa i jego żonę Melanię.

Tematów polsko-amerykańskich rozmów jest kilka: zwiększenie obecności wojskowej USA nad Wisłą, Nord Stream II, dostawy amerykańskiego gazu, amerykańskie inwestycje w Polsce i innych krajach regionu. I wreszcie – zakupy militarne.

Na spotkaniu padła ważna deklaracja w sprawie naszego bezpieczeństwa. Niestety, nie tak ostra jak chciałaby tego Polska. Na razie nie będzie u nas stałych baz wojsk USA.

– Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla siedzącego obok prezydenta Andrzeja Dudy – zadeklarował prezydent Trump jeszcze przed rozmową w cztery oczy.

Dodał, że na razie tylko rozważa budowę stałych baz amerykańskich w Polsce. Po tych słowach, Andrzej Duda bardzo się ożywił i powiedział, że chciałby, żeby w Polsce powstał Fort Trump.

Prezydent USA dodał, że „Polacy są wspaniali, a Polska to wielki kraj”. – Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu – podkreślił Trump. Dodał, że „bardzo poważnie” przygląda się też sprawie zniesienia wiz dla Polaków.

Po spotkaniu z dziennikarzami, prezydenci udali się na rozmowy w cztery oczy. Trwały one około pół godziny dłużej, niż planowano.

Na konferencji po spotkaniu obu prezydentów, Donald Trump powiedział w sumie to samo, co przed. Podziękował za rozmowę prezydentowi Andrzejowi Dudzie, którego nazwał „swoim przyjacielem”. – Jestem wdzięczny, że Polska planuje zwiększyć nakłady na obronność. Jesteśmy zadowoleni, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, chcę podziękować Polakom za ich wkład w misji w Afganistanie i walkę z ISIS – mówił Trump.

Duda podkreślił, że gości w Waszyngtonie w setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. – Cieszę się, że mogę dziś podpisać porozumienie odnawiające i pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne – powiedział prezydent.

Chodzi o deklarację współpracy w dziedzinie obronności, energetyki i handlu. Trump dodał, że nie można mówić o bezpieczeństwie, bez bezpieczeństwa granic. Mówił tez o bezpieczeństwie energetycznym i konieczności dywersyfikacji źródeł dostaw paliw. Wspomniał tu m.in. o dostawach gazu z USA do Polski.

Prezydent Duda stwierdził, że z Trumpem rozmawiał też o tym, że niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream II zagraża polskiej niezależności i grozi dominacją Rosji w naszym regionie. – Chodzi więc o to, by gaz skroplony od Amerykanów kupować. To bardzo ważny element dywersyfikacji – mówił Duda.

Przy okazji podkreślił, że Polska jest otwarta na inwestorów z USA. – Zapraszamy wszystkich biznesmenów. Tych wielkich i tych mniejszych. Polska jest ciekawym partnerem i biznes ze Stanów jest mile widziany – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda powiedział też, że podczas rozmowy wrócił do tematu ewentualnej stałej obecności wojsk USA na naszej ziemi. – Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym stworzyć w Polsce stałą bazę, fort Trump – powtórzył. Powiedział, że ma nadzieję, że Trump skieruje do naszego kraju więcej żołnierzy.

– Zapewniłem pana prezydenta o jednym. To nie jest tak, że jeśli będą w Polsce stałe bazy amerykańskie, to spowoduje zwiększenie zmilitaryzowania tej części świata przez Rosję. Silna militaryzacja trwa od lat i to jest nasza rzeczywistość. Ekspansja militarna Rosji postępuje – powiedział Duda pytany o szczegóły przez dziennikarzy. Przypomniał agresję Rosji na Gruzję i Ukrainę. – Chodzi o obronę naszej części Europy, czyli wolnego świata. Jest cały szereg argumentów na to, że obecność wojsk amerykańskich jest uzasadniona – powiedział.

Jednak mimo tych wszystkich słów, Trump nie dał jednoznacznej odpowiedzi na temat stacjonowania sił USA w Polsce. Podpisana przez obu polityków deklaracja mówi jedynie o „rozważeniu wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce”. 

W dodatku w czasie rozmowy Trump ujawnił kuchnię politycznych rozmów na temat baz w Polsce i powiedział, że Andrzej Duda zaproponował USA miliardy dolarów za obecność amerykańskich wojsk nad Wisłą. – Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk USA w Polsce – powiedział Trump i dodał, że są to środki idące w miliardy dolarów i USA oczywiście są zainteresowane tą ofertą.

Andrzej Duda uściślił w trakcie rozmowy, że chodziło dokładnie o dwa miliardy dolarów. Byłyby to środki, które polska strona wyłożyłaby na organizację baz. Trump potwierdził te słowa i dodał, że nie chodzi o miliardy (czytaj: wiele miliardów) tylko o ok. dwa miliardy dolarów.

 


UDOSTĘPNIEŃ