Uwaga! Wchodzi nowe prawo! Dodatkowe uprawnienia na kategorię B. Będziesz mógł więcej!

Nowelizacja ustawy, dzięki której posiadacze prawa jazdy kategorii B zyskają nowe uprawnienia, wkrótce wejdzie w życie. Prezydent poparł pomysł, by kierowcy mogli jeździć trójkołowcami. W przeciwieństwie do motocykli, tutaj nie będzie ograniczeń mocy.

Po małych motocyklach przyszedł czas na kolejny rodzaj pojazdów, którymi można jeździć posługując się prawem jazdy kategorii B. Chodzi o trójkołowce, które dotychczas wymagały uprawnień na motocykl. Warunek jest jeden. Kierowca musi posiadać prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Jak informuje portal TVN24 BiŚ, prezydent podpisał nowelizację ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia.

Warto zauważyć, że o ile w przypadku motocykli ustawa mówi o ograniczeniach dotyczących pojemności silnika czy jego mocy (co widać w stosunku liczby kW do masy pojazdu), tak kierowcy będą mogli pojechać każdym trójkołowcem. Powód? W ustawie czytamy, że technika jazdy takim pojazdem jest znacznie bliższa do jazdy samochodem niż jednośladem.

Nowelizacja przepisów ma być ukłonem w stronę osób o ograniczonej sprawności, które nie są w stanie poruszać się motocyklem, a chciałyby skorzystać z czegoś lżejszego niż samochód. Posłowie twierdzą też, że pozwoli to na zmniejszenie emisji CO2, ponieważ więcej kierowców będzie gotowych porzucić cztery kółka na rzecz – w tym wypadku – trzech.

Obecnie „trajki” nie cieszą się dużą popularnością. Szacuje się, że w Polsce jest ich ok. 600 sztuk. Również rynek takich pojazdów nie jest mocno rozwinięty. Kupujący mogą wybierać dosłownie z garstki modeli. Niewiele lepiej wygląda rynek trójkołowców używanych. Dzięki nowelizacja prawa, wkrótce może się to zmienić.


UDOSTĘPNIEŃ