Przerażające dane! WOŚP to kopalnia pieniędzy! Oto ile Owsiak zostawia dla siebie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 26 lat zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitali, lecz czy tylko dla nich? Wiele do myślenia dają fakty wynikające z sprawozdań finansowych fundacji. Można z nich wywnioskować, że WOŚP, to prawdziwa kopalnia pieniędzy. W 2013 roku fundacja wydała więcej, niż zebrała. Było to pokołsie sytuacji, gdzie media zarzuciły Owsiakowi nieczyste praktyki. Niestety w 2014 roku już ponad 20 milionów złotych poszło na zupełnie inne cele.

Można wprost zadać pytanie skąd się wzięły pieniądze z nadwyżki wydatków? Skoro WOŚP uparcie twierdzi, że zawsze zebrane pieniądze idą na cele pomocowe dla szpitali w znaczącej większości. Czemu duża część pieniędzy z 20 milionów z 2014 roku poszła do zaprzyjaźnionych firm, oraz fundacji? Dlaczego WOŚP przeznaczył te środki na Przystanek Woodstock? I najważniejsze – dlaczego ten proceder wciąż trwa?

Przejdźmy do faktów ze sprawozdania finansowego za 2013r: – Fundacja w 2013r zebrała ponad 60,7 + 2,5 mln uzyskała z przychodów finansowych, – 2013 jest pierwszym rokiem od lat kiedy fundacja z czystym sumieniem mogła powiedzieć że wszystkie pieniądze z puszki poszły na programy pomocowe (czyli na zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Infant Flow, Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”). Na ten cel poszło aż 62,4 mln, – w tymże roku fundacja poniosła stratę w wysokości 7,7 mln zł, – fundacja wydała 7,1 mln na „działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego” – w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału. Fundacja określa tą pozycję jako wydatek na cel statutowy. – WOŚP w 2013r zmniejszył ilość posiadanej środków finansowych o 7,4 mln zł. Cóż za zbieg okoliczności. Jest to kwota równa stracie finansowej za ten rok. Na koniec roku na kontach fundacji znajdowało się 42,6 mln zł. – koszty administracyjne wyniosły ponad 4,6 mln zł, – sprawozdanie za 2013r ukazało się jak zwykle w połowie 2014r.

Wnioski ze sprawozdania za 2013r. Na początku postawmy pytanie dlaczego fundacja przeznaczyła w 2013r więcej na cele statutowe niż zebrała? W drugiej połowie roku bloger Matka Kurka został pozwany przez WOŚP/Jerzego Owsiaka Pod koniec 2013r m.in TV Republika zadała pytanie o wydatki fundacji

Później po raz kolejny pytania padły na oficjalnej konferencji podsumowującej finał

To poszukiwanie słoika zostało pokazane we wszystkich telewizjach. Stawiam tezę, że Jerzy Owsiak się przestraszył medialnego zainteresowania finansami WOŚP, a także finału procesu sądowego (który sam wytoczył) i wykazał się wydając na cele statutowe więcej niż zebrał. W 2014 roku sprawa finansów WOŚP ucichła, a niektóre media odtrąbiły, że Jerzy Owsiak sprawę z blogerem wygrał.

– – – – – – – – – –

A w sprawozdania finansowego WOŚP za rok 2014 dowiadujemy się: – Fundacja w 2014r zebrała ponad 63,5 + 2 mln uzyskała z przychodów finansowych + 2 mln przychody operacyjne, – Na programy pomocowe fundacja wyłożyła tylko 40,6 mln (czyli zaopatrzenie placówek medycznych i pomoc medyczna, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Infant Flow, Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”, Program „Cukrzyca”, Szkolenia dla dyspozytorów medycznych), – Co wynika z dwóch powyższych pozycji? To że z każdych 10 zł które przekazałeś na WOŚP 3,5 zł trafiały gdzieś indziej niż na dzieci i starców. A gdzie podziały się 22,9 mln zł? A tutaj: – fundacja wydała ponad 8,3 mln na „działalność propagatorską, informacyjną i pożytku publicznego” – w tej pozycji najprawdopodobniej uwzględniono organizację przystanku Woodstock, a także tzw wielkiego finału. Fundacja określa tą pozycję jak zwykle jako wydatek na cel statutowy. – koszty administracyjne wyniosły 4,7 mln zł, – WOŚP w 2014r zwiększył ilość posiadanych środków finansowych o 17,8 mln zł (czyli wzrost o 41,7% w stosunku do roku poprzedniego). Na koniec roku na kontach fundacji znajdowało się 60,4 mln zł. – Aktywa fundacji wzrosły z 64,3 mln do 81,3 mln czyli o 17 mln zł (czyli aż o 26,4% w ciągu jednego roku). – zysk wyniósł 14,7 mln zł (przy wzroście przychodów o 3,7 mln.).

https://propublico24.pl/index.php/2018/12/28/sprzet-z-wosp-nie-nalezy-do-szpitali-internauci-oburzeni-to-jest-dzierzawa-czy-wynajem/

Wnioski ze sprawozdania z 2014r. Fundacja wróciła do starych praktyk czyli zwiększania wartości aktywów. W roku podobnie jak w 2012 gwałtownie wzrosła ilość gotówki (przy bardzo podobnych przychodach). Warte podkreślenia jest fakt, że na koniec 2008 roku aktywa fundacji wynosiły 36,6 mln zł a po 6 latach 81,3 oznacza to wzrost o 122%. Ten wzrost aktywów w małym stopniu został wypracowany przez fundację. Większość stanowią fundusze od darczyńców takich jak Ty i przychody finansowe. Czemu WOŚP gromadzi tak spory majątek przez lata,, który ludzie chcieli przeznaczyć na potrzebujących chorych?


24 komentarzy do “Przerażające dane! WOŚP to kopalnia pieniędzy! Oto ile Owsiak zostawia dla siebie

  • Pingback: Przerażające dane! WOŚP to kopalnia pieniędzy! Oto ile Owsiak zostawia dla siebie - wLocie.pl

  • 29 grudnia 2018 o 14:37
    Permalink

    Przerażające to są wasze artykuły.
    WOŚP kradnie? Pozwijcie ich i udowodnijcie to w sądzie, a rozbijecie bank i będziecie jednym z częściej czytanych portali. No ale tak.. kogo tu obchodzi prawda, liczą się jedynie propaganda i kliknięcia.
    Jurek nie zwracaj na nich uwagi, robisz kawał dobrej roboty!

    PS
    matkakurka to twój artykuł?

    Odpowiedz
  • 29 grudnia 2018 o 17:05
    Permalink

    Przerażający to jest poziom tego pseudo artykułu.
    WOŚP jest co roku prześwietlany do podszewki i żadnym zwrotnym kundlom nic nie udało się znaleść.
    WOŚP JEST WIELKI!

    Odpowiedz
  • 29 grudnia 2018 o 20:19
    Permalink

    gdzie jest nazwisko autora tego artykułu? coś tak nierzetelnego powinno być chociaż podpisane ksywką ŁŻE
    PIES

    Odpowiedz
    • 29 grudnia 2018 o 20:47
      Permalink

      Otóż to! Nie miał odwagi ŚMIEĆ sie podpisać nawet.. To ja to zrobię ŚMIECIU jako pierwszy, z nadzieją, że -może tchórzliwie i z podkulonym ogonem- ale jednak wyleziesz z cienia!!..

      Odpowiedz
  • 29 grudnia 2018 o 21:39
    Permalink

    Proponuję iż ludzie którzy są przeciwko Owsiakowi podpisali oświadczenie „że nie chcą w razie potrzeby być leczone za pomocą sprzętów kupionych przez WOŚP” I proszę schować idę oświadczenie w portfelu…. I po kłopocie.

    Moje zdanie jest takie. Lepiej robić cokolwiek niż szukać dziury w całym. Tym nie pomożecie…

    Odpowiedz
  • 29 grudnia 2018 o 21:56
    Permalink

    PiS napisał ten artykuł. Jeśli pieniądze poszły gdzie indziej to kaczka złe sprawdziła. Od zawsze Owsiak zbierał z wosk kasę która ma w kontrakcie

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 00:00
    Permalink

    Przystanek Woodstock finansowany jest z pieniędzy sponsorów, z pieniędzy od darczyńców a nie z WOŚP.

    Odpowiedz
    • 1 stycznia 2019 o 01:54
      Permalink

      Nieprawda, 10% zawsze szło na Woodstock. Nie przeszkadza mi to ,dawałem i zawsze bede dawac na WOSP

      Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 09:02
    Permalink

    Anonim donosi ze odkrył wielki przekręt…
    To ja ośmielam się prosić Anonima o przyznanie się do tego tekstu. Choć niestety myślę że to niemożliwe bo przyznanie się do napisania takich bredni było przyznaniem się do dużych deficytów w obrębie narządu zwanego mózgiem. Bo tylko taki powód mogę przyjąć za rozsądne wytłumaczenie powstania tego tekstu.

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 12:13
    Permalink

    chwała Owsiakowi za to co robi !!
    Jebać pro niemieckie i post koministycznie media, ktore chca tylko namieszac w glowie zdrowemu rozsadnemu Polakowi ! nie dajmy zamydlic sobie oczu, jebac zdrajcow narodu polskiego !!!

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 14:24
    Permalink

    Panie Owsiaku kochamy Pana za całokształt. Niech się Pan trzyma i nie da tym hiena a tym którzy chcą Pana zniszczyć oswiadczam że – JUREK MA ZA SOBĄ MILIONY POLAKÓW!!!!!!!! STOIMY ZA NIM MUREM . JESLI BĘDZIE TRZEBA PODPISZEMY SIE KRWIĄ POD JEGO NAZWISKIEM TAK JAK ON WE KRWI I POCIE STWORZYŁ GODNE WARUNKI I STANDARDY W POLSKICH SZPITALACH , RATUJĄC LUDZKIE ŻYCIA!!!!!!!

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 14:48
    Permalink

    Któremu to tak pieniążki potrzebne, że pluje na Jurka Owsiaka. Jest pomysł na następny pomniczek, czy radio ma ryja potrzebuje jeszcze wiecej 😭zeby pedofilków chronić? Ale boli pis(dzielc)ów, ze to nie im dają. Nie mają za co księżulki balować? Niech babcie poproszą……. 😁

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 15:10
    Permalink

    naiwniacy sami tu komentują albo to jakaś sekta należąca do syna milicjanta. NAIWNIACY Buahahaha

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 17:15
    Permalink

    Zawsze przed finałem pokazują sie jakieś bzdurne artykuły!To co Wośp robi dla nas wszystkich tak naprawde to piekna sprawa!Tego nie da sie opisac od sprzętów zakupionych po integracje i zjednoczenie ludzi przy pomocy i zbiórkach.Zamiast pisac artykuły zachęcamy do spozycia energii na pomocy dla innych pozdrawiamy
    Marta i Bartosz
    Bukowno

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 17:30
    Permalink

    zastanawiam się czy to ty Jurek pisałeś te bzdurne komentarze – Cała Europa śmieje się z tych zbiórek i zawsze mnie pytają czy w Polsce ludzi nie leczy się z ubezpieczenia – to po co płacicie . moja odpowiedz jest zawsze taka sama 🙂

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 20:50
    Permalink

    Ale z was owsiakowe trole. Żal mi was, tępych ludzików. Ten cwany Żyd, potomek zomowców okrada dzieci na miliony złotuch a wy pajace bijecie mu brawo. Żenada.
    PS. Nie będę czytał waszych odpowiedzi, pozdrawiam frajerzy!

    Odpowiedz
  • 30 grudnia 2018 o 21:04
    Permalink

    Gdyby tak było to Owsiak już dawno by siedział. Pisiory by go załatwiły ale kurwy się boją bo cała Polska wyszła by na ulicę. Jurek, stwórz partię, pójdziemy za Tobą i pokażemy pisdolizom gdzie ich miejsce.

    Odpowiedz
  • 31 grudnia 2018 o 02:34
    Permalink

    Artykuł bardzo słaby, merytorycznie niedopracowany. Koszty WOSP są legendarne. A kapitał który WOSP gromadzi, nie jest bezcelowy, kiedy za tok czy dwa WOSP zwinie żagle te dziesiątki, setki milionów, wyparują bo są własnością Jurka i Żonki. Taki kapitał emerytalny.

    Odpowiedz
  • 31 grudnia 2018 o 14:25
    Permalink

    kogo to interesuje ?
    chyba ludzi bardzo zawistnych i słabych
    nieudaczników.
    Sam coś zrób takiego a nie komentuj.

    Odpowiedz
  • 1 stycznia 2019 o 01:47
    Permalink

    WOSP pomógł nie jednemu Polakowi, a ilu pomógł wasz Watykan? Odpi3rdolcie się łajzy od WOSP. Cały Swiat Nam prawdziwym Polakom tego zazdrosci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • 2 stycznia 2019 o 13:43
    Permalink

    Nie wiem skąd mi się na fejsie pokazują wiadomości od tego szmatławca Hnews.pl.
    Jak już otworzyłem, to i przeczytałem
    To jest kurwizja w najgorszym wydaniu. Zbliża sie termin zbiórki to robactwo wylazło z gnojówki i rzuca kupami na Owsiaka. Piszcie, robale, piszcie, więcej ludzi się do owsiakowej zbiórki dorzuci. Wracajcie skąd żeście wypełznęli.

    Odpowiedz
  • 4 stycznia 2019 o 21:41
    Permalink

    Ktoś chyba nie umie czytać sprawozdań finansowych. Wnioski z przedstawionych danych są całkowicie błędne.

    Odpowiedz
  • 7 lutego 2019 o 04:53
    Permalink

    A ja nigdy nie dawałem nic na tą orkiestrę i niezamierzam bo myślę że wystarczająco już doja mnie z mojej wypłaty żebym jeszcze rodzinę Owsiaka utrzymywal. I uważam że jest to najlepszy interes na świecie A Owsiak to wykombinowal genialnie
    Ludziom to się już pięknie w głowach popierdolilo tzn on im tak popierdolil rząd na szpitale i resztę przeznacza miliardy z naszych podatków a ludzie myślą że Owsiak utrzymuje Polskie szpitale hahhaa barany
    brawo dla Owsiaka jesteś najlepszy stary gratuluję biznesu jeszcze dzieci dzieci twoich dzieci będą z tego żyły.

    Odpowiedz