Zginie 2 miliardy ludzi. Ujawniono wstrząsające fakty. Tego już nie da się zatrzymać

Co najmniej jedna trzecia zamarzniętej powierzchni Himalajów może niebawem się rozpuścić. Życie ponad 2 miliardów osób jest zagrożone. Takie informacje przedstawiono w ostatnim raporcie Springer Link.

„Nawet jeśli emisja dwutlenku węgla zostanie drastycznie i szybko zmniejszona, a w efekcie ograniczymy globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, 36 proc. lodowców znajdujących się w regionie Himalajów zniknie do 2100 roku. Jeśli nie ograniczymy emisji, rozpuści się nawet 2/3”.

Zniknięcie lodowców stanowi zagrożenie dla życia prawie 2 miliardów ludzi. Nie chodzi nawet o potencjalne powodzie, których można się spodziewać. Lodowce stanowią źródło czystej wody dla ponad 250 milionów ludzi żyjących w regionie Hindukuszu i Himalajów. Dodatkowo, ponad 1,65 miliarda osób żyje na terenach rzek, których źródłami są właśnie lodowce. Od tych rzek zależne są tereny państw takich jak Indie, Pakistan czy Chiny.

„To kryzys klimatyczny, o którym nie słyszeliście” – powiedział Philippus Wester z International Centre for Integrated Mountain Development (ICIMOD), jeden z naukowców, którzy sporządzili raport. Zagrożenie jest większe niż może się wydawać. Nawet w przypadku najlepszego scenariusza, życie milionów ludzi jest zagrożone, wraz ze zniknięciem ponad 1/3 lodowców.

Nawet jeśli udałoby się całkowicie zaprzestać emisji dwutlenku węgla do atmosfery, to jedynie spowolnimy proces globalnego ocieplenia. Badacze przygotowali trzy scenariusze:

Natychmiast ograniczamy emisję dwutlenku węgla, a temperatura globalna wzrasta o 1,5 stopni Celsjusza – do 2100 roku znika 1/3 himalajskich lodowców.

Ograniczamy emisję dwutlenku węgla powoli, a temperatura globalna wzrasta o 2,7 stopni Celsjusza – do 2100 roku znika połowa lodu.

Nie robimy nic, emisja dwutlenku nadal sukcesywnie wzrasta, a średnia temperatura na Ziemi wzrasta o 5-6 stopni Celsjusza – znikają nawet 2/3 lodowców w Himalajach.

Nad pełnym raportem pracowało ponad 200 naukowców z pięciu krajów. Badania trwały ponad 5 lat, a już bezpośrednio podczas ich prowadzenia, kolejnych 125 ekspertów w dziedzinie zmian klimatycznych analizowało ich zgodność.

Według raportu, już od 1970 roku blisko 15 proc. lodowców himalajskich rozpuściło się tylko przez zmiany klimatyczne. Jednym z głównych problemów jest fakt, że są rozprzestrzenione na ogromnej powierzchni. A to sprawia, że wzrost temperatur powietrza znacznie bardziej je dotyka. Gdyby były bardziej skupione, z pewnością zagrożenie byłoby mniejsze.

Ale warunki jakie są, takie są i nie mamy na nie wpływu. Co możemy zrobić? Według ekspertów… właściwie niewiele. Drastyczne regulacje, które skutkowałyby ucięciem emisji dwutlenku węgla do minimum są praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Zmiany klimatyczne są nam bliższe, niż może się wydawać. Bałtyk toczy śmiertelna choroba, nasze morze niebawem umrze.


5 komentarzy do “Zginie 2 miliardy ludzi. Ujawniono wstrząsające fakty. Tego już nie da się zatrzymać

 • 7 lutego 2019 o 14:09
  Permalink

  MOZNA POWSTRZYMAC KONIEC SWIATA 1 POWOD PIS MUSI PODAC SIE DO DYMISJI I PIS MUSI ODAC WLADZE DLA PO A ANNA GRODZKA MUSI ZOSTAC PREZYDENTEM POLSKI A ROBERT BIEDRON PREMIEREM POLSKI ROMAN GIERTYCH MINISTREM MON MATEUSZ KIJOWSKI MINISTREM FINANSOW STEFAN NISOLOWSKI MINISTREM ZDROWIA RYSZARD PETRU PAPIEZEM LECH WALESA KROLEM ANGLI TO JEST JEDYNY ABY NIE BYLO KONCA SWIATA ! Lech

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2019 o 14:15
  Permalink

  Bałtyk umrze bo tak jest zatruty i właściwie jedzenie ryb z tego morza powinny być zakazane.

  Odpowiedz
 • 7 lutego 2019 o 20:24
  Permalink

  Redakcja z tym dwutlenkiem węgla to tak naprawdę??? Przecież to bajer dla naiwnych by ogłupione propagandą niektóre źle rządzone kraje zapłaciły haracz „ociepleniowy” i nie korzystały ze swojego tańszego węgla.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 11:10
  Permalink

  Dziś nie jest 1 kwietnia, więc nie zamieszczajcie takich bzdur!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ