Europa w szoku! To co się stało w Polsce to CUD

Miesiącami ceny benzyny w Polsce utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie, chociaż na rynku obserwowano silne spadki. Gdy z kolei hurtowe ceny benzyny czy diesla zaczęły rosnąć, to w polskim detalu zaczął się marsz w dół, wbrew tendencji we wszystkich pozostałych krajach Unii – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Większość kierowców prawdopodobnie zwróciła uwagę, że w ostatnich dwóch tygodniach ceny paliw się obniżyły. Potwierdzają to również cotygodniowe dane Komisji Europejskiej. Pomiędzy 11 a 25 lutego średni koszt litra benzyny bezołowiowej na krajowych stacjach spadł z 4,79 zł do 4,71 zł.

Nie byłoby w tym ruchu niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że w tym samym czasie na europejskim rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) nastąpił wzrost o ok. 15 groszy. Bardzo podobnie zmieniały się też ceny na polskim rynku hurtowym. Wraz z akcyzą oraz opłatą paliwową litr benzyny, ale bez VAT, 12 lutego kosztował 3,56 zł. W ostatnich dniach lutego wspiął się do przedziału 3,70-3,74 zł, czyli osiągnął najwyższe wartości od 4 miesięcy.

Polska drożyzna, a potem dziwne spadki cen

Z jednej strony można być zadowolonym. Tylko w Polsce przez ostatnie dwa tygodnie cena litra benzyny obniżyła się, podczas gdy we wszystkich pozostałych krajach Unii podniosła się. Średnio było skok o niecałe dwa eurocenty, czyli o 8 groszy.

Warto jednak pamiętać, że od połowy grudnia do połowy lutego ceny detaliczne benzyny, po wyłączeniu podatków, w Unii były znacznie niższe niż w Polsce. Przez sześć tygodni – od początku stycznia do połowy lutego – polscy kierowcy płacili średnio o 3 eurocenty (13 groszy) więcej niż przeciętnie w Unii. W porównaniu np. do Austrii różnica dochodziła do prawie 5 eurocentów (20 groszy).

Zaburzenia widać na rynku detalicznym, ale nie w krajowym hurcie. Ceny ofertowe polskich rafinerii są zbieżne z trendami europejskimi i światowymi. To bezpośrednio na stacjach dochodzi do największych zaburzeń, które trudno uzasadnić jakimikolwiek procesami rynkowymi, wszak pojawiają się one w najbardziej zaskakujących momentach.

Nierynkowa niewidzialna ręka

Podobnie sytuacja wyglądała w kontekście diesla. Również tylko w Polsce …

>>>CZYTAJ DALEJ<<<


UDOSTĘPNIEŃ