Poważny incydent nad Bałtykiem! Polskie F-16 zostały sprowokowane przez rosyjskie Su-27

„Ok, to ja uciekam, a ty się tu z nimi pobaw” – usłyszeli w słuchawkach piloci polskich F-16, którzy w tym czasie przeprowadzali patrol przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Według polskich pilotów tego typu słowa miał wypowiedzieć rosyjski pilot jednego z dwóch Su-27, które naruszyły przestrzeń powietrzną.

Portal miesięcznika „Polska Zbrojna” opublikował wywiad z dowódcą polskiego kontyngentu lotniczego w krajach bałtyckich. Rozmówcą „Polski Zbrojnej” był ppłk Adam „Monk” Kalinowski.

– To był jeden z pierwszy alarmów „Alpha” na naszej zmianie. W powietrzu były dwa rosyjskie samoloty Su-27, a ich lot był, powiedzmy, zaczepny. Nasza para dyżurna wystartowała i po chwili była już nieopodal Rosjan. Jeden z rosyjskich pilotów powiedział wówczas drugiemu: „Ok, to ja uciekam, a ty się tu z nimi pobaw” – mówił lotnik.

– Chciał wejść naszym pilotom na ogon, podlecieć do nich od tyłu. Nasi oczywiście nie pozostawali dłużni. Takie manewrowanie wykonuje się w powietrzu z olbrzymią prędkością oraz z bardzo dużymi przeciążeniami. To wszystko m.in. po to, by podlecieć jak najbliżej i …

>>>CZYTAJ DALEJ<<<


UDOSTĘPNIEŃ