PILNE: Policja w siedzibie stowarzyszenia Wiosna!

Policja na polecenie prokuratury weszła do budynku stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki, w Krakowie. Na miejscu trwają właśnie czynności.

Śledczy zabezpieczają dokumenty, dyski twarde oraz informacje z serwerowni na zlecenie prokuratury w Krakowie. Czynności dotyczą śledztwa w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez ks. Jacka Stryczka. Dochodzenie trwa od kilku miesięcy.

Te same dokumenty oraz serwerownie w poniedziałek próbowali przejąć ochroniarze i osoby, które siłą wtargnęli do stowarzyszenia z ks. Grzegorzem Babiarzem. Według nieoficjalnych informacji reporterów RMF FM, mają tam znajdować się dane dotyczące właśnie ewentualnego mobbingu.

We wrześniu portal Onet opublikował reportaż opisujący mobbing w stowarzyszeniu Wiosna. Rozmówcy dziennikarza Onetu wypowiadają się zarówno anonimowo, jak i pod imieniem i nazwiskiem. Opisują uwłaczające ich godności zachowania ks. Stryczka, przywołują obraźliwe komentarze.

Po publikacji tekstów Janusza Schwertnera krakowska kuria zażądała od ks. Stryczka szczegółowych wyjaśnień w sprawie oskarżeń padających pod adresem duchownego.

Ks. Stryczek zrezygnował z funkcji prezesa stowarzyszenia. Nowym szefem Wiosny w październiku 2018 r. została Joanna Sadzik.

4 lutego walne zgromadzenie Wiosny odwołało Joannę Sadzik i powołało na prezesa psychoterapeutę, wykładowcę akademickiego ks. Grzegorza Babiarza. Sadzik twierdziła, że nie wie, dlaczego została odwołana. 11 lutego walne zgromadzenie, w innym niż poprzednio składzie, przywróciło Sadzik na stanowisko prezesa. Wiceprezesami zostali: Dominika Langer-Gniłka, Anna Wilczyńska i Jakub Marczyński.

Zdaniem ks. Babiarza, działania te były bezprawne. Pod koniec lutego pełnomocnik Babiarza wniósł o wykreślenie z KRS Joanny Sadzik i jej zarządu jako władz i wpisanie ks. Grzegorza Babiarza jako prezesa Wiosny.

W kwietniu Joanna Sadzik i zarząd zostali wykreśleni z KRS. W KRS nie ma jednak wpisu potwierdzającego, że ks. Grzegorz Babiarz jest prezesem stowarzyszenia. Oznacza to, że organizacja pozostaje bez zarządu.


UDOSTĘPNIEŃ