Beata Szydło stawia ostateczne ultimatum! Broniarz ma poważne kłopoty

Od poniedziałku 8 kwietnia trwa protest nauczycieli. W wielu placówkach szkolnych na terenie kraju nie odbyły się lekcje, a i do końca nie było wiadomo czy odbędą się egzaminy gimnazjalne.

Całe szczęście dzięki wielkiej mobilizacji udało się egzaminy przeprowadzić. To jednak nie koniec problemów. Sławomir Broniarz nie ma zamiaru odpuszczać a tym  bardziej ułatwiać rządowi rozwiązania problemu dalszej frekwencji personelu w szkołach.

I tak końca strajku nie widać.

Broniarz wystosował do Beaty Szydło list. Odpowiedź przyszła szybko i zapewne nie zadowoliła inicjatora ogólnopolskiego strajku.

„Jeszcze raz podkreślam: my proponujemy i prosimy, żeby ten protest zawiesić na czas egzaminów. Po egzaminach jesteśmy gotowi do szerszej rozmowy” – zaznaczyła. Nowej propozycji dla strajkujących nauczycieli nie przedstawiono.

„Rozmowy możliwe są po przeprowadzeniu egzaminów” – mówiła Szydło.

„Najważniejszy jest teraz komfort przeprowadzenia egzaminów” – podkreśliła. „My szanujemy ten protest, wiemy, że mają do niego prawo” – dodała.


2 komentarzy do “Beata Szydło stawia ostateczne ultimatum! Broniarz ma poważne kłopoty

 • 11 kwietnia 2019 o 21:03
  Permalink

  Ultimatum (śrdw. łac. ultimatum r.nij. od ultimatus ‚ostateczny’ z późn. łac. ultimare ‚kończyć się; być ostatnim’ od łac. ultimus ‚najdalszy; ostatni; ostateczny’) [1] – w prawie międzynarodowym żądanie jednego państwa wobec drugiego spełnienia określonych warunków w określonym czasie pod groźbą wojny[2].

  Ultimatum stawia się zwykle w sytuacji, gdy zawodzą zwykłe metody nacisku dyplomatycznego. Strona, wobec której wysunięto ultimatum, często ustępuje pod jego naciskiem, są jednak wyjątki.

  Przykładem ultimatum, którego niespełnienie doprowadziło do wybuchu wojny były żądania wysunięte 23 lipca 1914 roku przez Austro-Węgry wobec Serbii po zabójstwie arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.[3] Mając za sobą oparcie Rosji Serbia spełniła jedynie część żądań austriackich[4] co stało się pretekstem do wypowiedzenia jej wojny[5], która przerodziła się w I wojnę światową[6].

  Niespełnienie przez Irak ultimatum Rady Bezpieczeństwa ONZ z 29 listopada 1990 roku w sprawie wycofania wojsk z Kuwejtu stało się oficjalną przyczyną I wojny nad Zatoką Perską.

  Przykład pozytywnego działania ultimatum to wysunięte 17 marca 1938 roku przez Polskę wobec Litwy żądanie nawiązania normalnych stosunków dyplomatycznych – ultimatum przyjęto 19 marca (zobacz: Polskie ultimatum wobec Litwy).

  W czasie wojny secesyjnej USA ustąpiły wobec brytyjskiego ultimatum, jakie nastąpiło po incydencie Trent.

  Potocznie ultimatum oznacza wysunięcie żądań, których niespełnienie pociągnie za sobą dramatyczne następstwa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

UDOSTĘPNIEŃ