Wstrząsające informacje! To dlatego płonie Notre Dame. „Nic się nie da uratować” [WIDEO]

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli – podali strażacy. Ogień pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. Runęła iglica budowli, według rzecznika katedry płonie także całe wnętrze, którego prawdopodobnie nie uda się uratować.

Dramatyczne wydarzenia z Paryża relacjonujemy na żywo.

Katedra słynęła także z rozet i witraży, uznawanych za arcydzieła „sztuki chrześcijańskiej”.

W mediach społecznościowych trwa dyskusja i poszukiwanie informacji na temat zabytków, jakie znajdowały się w katedrze. Wielu komentatorów zastanawia się, czy udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa – koronę cierniową, która była zdeponowana w katedralnym skarbcu. Skarbiec ten mieścił się pod posadzką budowli.

Najnowsze zdjęcie z pożaru pozostawia niewielkie nadzieje na szybkie ugaszenie ognia.

Do tragicznego pożaru odniosła się również Stolica Apostolska:

„Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie” – oświadczył watykański rzecznik.

Ze świata płyną liczne głosy żalu. Świadkowie mówią: Paryż został oszpecony. To miasto już nigdy nie będzie takie jak wcześniej.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame „kolosalne szkody”. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.

Ogień pojawił się przed 19

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

 


UDOSTĘPNIEŃ