Ujawniono nieznany list Leppera! Napisał go 2 lata wcześniej. Znamy treść

Rober Węgrzyn, były poseł PO ujawnił na swoim blogu na Wprost.pl list Andrzeja Leppera. Lider Samoobrony oskarżył w nim o łamanie prawa przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tak zwanej afery gruntowej.

Komentując powód, dla którego opublikował list, Węgrzyn tłumaczy: „prokuratura zapowiedziała ostatnio kolejne przedłużenie śledztwa w sprawie przyczyn śmierci Andrzeja Leppera – śledczy chcą sprawdzić, czy istnieją dodatkowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Poniżej ujawniam list, skierowanego przez lidera Samoobrony do komisji śledczej ds. nacisków wiosną 2009 roku. Lektura tego listu każe się zastanowić nad metodami sprawowania władzy przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i szczególną rolą, jaką w tym okresie odegrał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Być może treść tego listu będzie także cenną wskazówką dla ewentualnych przyszłych partnerów politycznych PiS-u”.

List Leppera

Lepper napisał list w kwietniu 2009 roku do do Sebastiana Karpiniuka, przewodniczącego komisji sejmowej do spraw nacisków. Pisze, że „musi zareagować na oświadczenia i wypowiedzi posłów Kurskiego i Mularczyka, którzy są członkami komisji do spraw nacisków, reprezentując w niej Prawo i Sprawiedliwość”.

„Jestem zaszokowany cynicznym, bezwstydnym i kłamliwym oświadczeniem tych Panów, że nie było żadnych dowodów na łamanie prawa przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, ministra sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobrę oraz ówczesnego premiera Pana Jarosława Kaczyńskiego w sprawie tak zwanej afery gruntowej” – napisał Lepper.

Lider Samoobrony prosił o ponowną możliwość wystąpienia przed komisją. Chciał przedstawić dowody na rażące bezprecedensowe łamanie prawa przy tworzeniu afery gruntowej.

„Pragnę udowodnić, że afera gruntowa została wymyślona przez CBA, Kancelarię Premiera Kaczyńskiego i jego osobiście jako prowokacja polityczna wymierzona wyłącznie przeciwko konstytucyjnemu Ministrowi i Wicepremierowi rządu Andrzejowi Lepperowi” – pisał Lepper. Przekonywał przy tym, że była to próba jego kompromitacji. „Chciano w ten sposób skompromitować i aresztować moją osobę, a w konsekwencji pozbawić pełnionych funkcji publicznych. Zamierzano przejąć Klub Poselski Samoobrony pod władcze skrzydła PiS, aby stworzyć sobie warunki do autokratycznego rządzenia krajem” – dodał.

Po raz pierwszy Andrzej Lepper stanął przed komisją śledczą w listopadzie 2008 roku. Drugi raz Lepper mówił przed komisją już w 2009 roku, pięć miesięcy po napisaniu listu.

Szef Samoobrony, były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona, został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 r. w warszawskiej siedzibie partii. Leppera – powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego – znalazł jego zięć. Za przyczynę śmierci prokuratura uznała „ucisk pętli na szyję”. Podczas sekcji nie stwierdzono obrażeń, które by wskazywały na udział osób trzecich.

(pisownia oryginalna z listu Andrzeja Leppera)


UDOSTĘPNIEŃ