Wyposażenie zakładu stolarskiego

Praca w drewnie bywa wyjątkowo trudna. Między innymi dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do cięcia, frezowania czy strugania. Odpowiednie narzędzia i elektronarzędzia do obróbki drewna gwarantują, że na przykład zakład stolarski będzie funkcjonował na najwyższym poziomie.

Tnij szybko i precyzyjnie

Na początek warto zwrócić uwagę na pilarkę, która powinna być oczywiście precyzyjna, ale łatwość jej obsługi również ma znaczenie. Możliwość ustawienia głębokości cięcia lub łatwa wymiana tarcz na pewno wpływają na komfort pracy. Istotne jest również zapewnienie połączenia pilarki tarczowej z prowadnicą, dzięki czemu urządzenie łatwo się prowadzi, a cięcie odbywa się pod odpowiednim kątem.

Przydatnym sprzętem jest też pilarka mieczowa. Można ją wykorzystać zarówno do cięcia drewna, jak i materiałów izolacyjnych. Dzięki szynie prowadzącej można ciąć wzdłuż, wszerz lub skośnie. To narzędzie przyda się też do przycinania krokwi w drewnie.

Bez szlifierki i frezarki ani rusz

Przykładem kolejnego elektronarzędzia do obróbki drewna, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w stolarni czy generalnie przy obróbce drewna, jest szlifierka. Służy do wyrównywania powierzchni czy szlifowania listew. Popularnością cieszą się szlifierki taśmowe. Dobrej jakości narzędzie sprawia, że podczas pracy nie powstają wyżłobienia i nie musimy dokonywać dodatkowej obróbki. Szlifierki posiadające system odsysania są świetnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają pracę w czystych warunkach. Wygodne rozwiązanie to szlifierka, którą można stosować jako narzędzie ręczne, ale także jako sprzęt stacjonarny. Oczywiście w przypadku tego typu sprzętu, podobnie zresztą jak wielu innych, wydajność zależy od silnika czy na przykład od zastosowanej taśmy szlifierskiej.

Narzędziem przydatnym do pracy w drewnie jest także frezarka. Dzięki niej nadaje się materiałowi określony kształt. Wykańczanie krawędzi, ich zaokrąglanie, wycinanie rowków, profilowanie – to część zastosowań frezarek do drewna. Warto wybrać takie narzędzie, które będzie gwarantowało precyzję działania. Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że na przykład frezarkę górnowrzecionową montuje się i prowadzi na obu kolumnach. Istotna jest też głębokość frezowania, którą ustawia się na maszynie. Możliwość odsysania, podobnie jak w przypadku szlifierek, gwarantuje czyste miejsce pracy. Innymi cechami, na które warto zwrócić uwagę, są lekkość, poręczność czy łatwość obsługi. Wybór odpowiedniej frezarki zależy oczywiście od tego, z jakimi pracami będziemy mieli przede wszystkim do czynienia.

Przydatnym narzędziem do obróbki drewna jest także strug. Komfortowy, czyli poręczny i stosunkowo lekki sprawi, że struganie będzie proste oraz wydajne.

Pamiętaj o porządku

Prace przy obróbce drewna wiążą się niestety z bałaganem. Wióry oraz inne zanieczyszczenia na pewno negatywnie wpływają i na wygodę pracy, i na zdrowie osób wykonujących swoje obowiązki w warsztacie. Dlatego kolejnymi ważnymi elementami, które przydadzą się w miejscu pracy, są separatory i przede wszystkim odkurzacze. Możliwość podłączenia na przykład do frezarki jest świetnym sposobem, by pozbyć się zanieczyszczeń.


UDOSTĘPNIEŃ