Jakie dzieła sztuki znajdziesz na aukcji obrazów?

Aukcje obrazów w galeriach sztuki cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród rodzimych miłośników sztuki, jak i zagranicznych inwestorów. W zależności od tego, z jakim domem aukcyjnym lub galerią organizującą aukcje mamy do czynienia, inne obrazy mogą znaleźć się na licytacji.

Współcześni polscy malarze

W wielu polskich galeriach można znaleźć dzieła sztuki autorstwa rodzimych malarzy czy rzeźbiarzy. Przykładem niech będzie oferta na stronie Pieknagallery.pl. Wśród oferowanych na stronie galerii obrazów znajdziemy m.in. oleje na płótnie autorstwa Leszka Żegalskiego, pod tytułem „Polowanie”, „Odloty” czy „Piramida”. Artysta ten jest jednym z najważniejszych przedstawicieli nurtu neorealizmu egzystencjalnego. Kształcił się m.in. w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz w Krakowie. Studiował pod kierunkiem Jerzego Dudy-Gracza.

Na aukcjach są nie tylko obrazy malowane na płótnie, ale i cenne grafiki uznanych artystów, jak dzieła Tomasza Sętowskiego. To polski plastyk, który zaliczany jest do nurtu realizmu magicznego. Maluje zwykle tradycyjną metodą olej na płótnie, ale prezentuje też grafiki, które wystawiane są w galeriach na sprzedaż.

Obrazy światowej sławy artystów

Oprócz polskich artystów – malarzy i grafików w galeriach sztuki sprzedawane są zwykle na aukcjach również i obrazy znanych na całym świecie twórców. Osiągają one znacznie wyższe ceny, ale można je traktować jako swoistą inwestycję na przyszłość. Inwestycje w sztukę nabierają na znaczeniu zwłaszcza w okresie niepokojów panujących na rynkach finansowych.

Jak kupować na aukcjach?

Galerie sztuki dopuszczają do uczestnictwa w aukcjach dzieł malarskich i rzeźbiarskich zarejestrowanych uprzednio użytkowników. Powinni oni zgłosić chęć udziału w licytacji. Galerie przyjmują przy tym zgłoszenia zwykle osobiście, telefonicznie lub internetowo, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom klientów.  Podczas licytacji niekoniecznie inwestorzy chcący zakupić upatrzone dzieło sztuki wystawione na sprzedaż muszą być obecni na terenie galerii. Mogą licytować telefonicznie, online, czy poprzez zlecenie stałe – podają wówczas kwotę, do wysokości której pracownik galerii licytuje w ich imieniu.


UDOSTĘPNIEŃ