Jak wybrać lampy do ogrodu?

Lampy to ważny element wyposażenia ogrodu. Oświetlają one go wieczorem lub w nocy, zapewniając doskonały klimat oraz sprawiając, że w takim ogrodzie można spędzać czas z rodziną i ze znajomymi także wtedy, gdy jest już ciemno. Istnieją różne odmiany lamp elektrycznych. Oprócz ich odmiany warto zwrócić również uwagę na wyznacznik IP.

Lampy elektryczna – klasyka gatunku

Lampy elektryczne to klasyczne rozwiązanie dla każdego ogrodu. Można je stosować wtedy, gdy nie ma problemów z dostępem do źródła prądu. Takie lampy warto wyposażyć w czujniki ruchu lub wyłączniki zmierzchowe. Pozwalają one na wyłączenie oświetlenia wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

Lampy LED-owe – nowoczesny wygląd ogrodu

Równie interesującym rozwiązaniem są lampy ogrodowe LED. Ich działanie opiera się o diody LED, które zużywają mało energii i dają efektowne światło. Wpływają one doskonale na wystrój ogrodu, sprawiając że wygląda on nowocześnie.

Lampy solarne – rozwiązanie dla oszczędnych

Wysoką popularność zdobyły także lampy solarne. Ich atutem jest to, że można z nich korzystać zupełnie bezpłatnie. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależny na oszczędnościach. Są one bowiem zasilane za pomocą energii światła słonecznego. W ich budowie zastosowano wydajne ogniwa krzemowe, które ładują się w trakcie słonecznego dnia i oddają światło do ogrodu wieczorem lub w nocy. Jeśli chodzi o odmiany lamp solarnych, występują one najczęściej w formie palików wbijanych w ziemię, łatwych w montażu oraz demontażu.

Lampy ogrodowe a wyznacznik IP

Decydując się na zakup lamp ogrodowych warto sprawdzić ich wyznacznik IP. Określa on zabezpieczenie tychże lamp przed działaniem na nie ciał stałych (jak np. kurzu) oraz cieczy. Jeśli chodzi o ten pierwszy wskaźnik, może on osiągać wartości od 0 do 6, a drugi – od 0 do 8. Im wyższa wartość każdego ze wskaźników, tym lepsza ochrona przed poszczególnymi, negatywnymi czynnikami. Na przykład w miejscach osłoniętych (jak skład narzędzi lub altana), wystarczające będą lampy ogrodowe o wskaźniku 21, pod gołym niebem – ze wskaźnikiem 44, a przy oczku wodnym warto postawić na lampy o wyznaczniku IP 68.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/oferta/dom-ogrod/lampy-ogrodowe/


UDOSTĘPNIEŃ