Plisy okienne – kiedy znajdują zastosowanie?

Osłony okienne to bardzo ważny element wyposażenia każdego obiektu, niezależnie od jego przeznaczenia. Jednym z typów osłon okiennych, które cieszą się wysoką popularnością, są plisy. Jak one wyglądają i kiedy warto je zamontować?

Czym są plisy okienne?

Plisy do okien, czyli inaczej rolety plisowane, to specyficzna osłona okienna przemieszczająca się w kierunku góra-dół, zwijająca się w klasyczną harmonijkę. Pozwalają one na dokładne osłonięcie całego okna lub interesującej nas części okna.

Plisy do okien – zalety

Plisy okienne przede wszystkim ochraniają przebywające w pomieszczeniu osoby przed wpadającym do wnętrz promieniami słonecznymi. Dzięki dobremu przyleganiu do szyb okiennych, nie pozwalają one jednak również na to, by takie pomieszczenia zbyt mocno się nagrzały. Jest to szczególnie ważne w ciepłe, wiosenne lub letnie dni. Pozwala to na poprawę samopoczucia przebywających w pomieszczeniu osób, bez konieczności wykonywania wielu innych, dodatkowych czynności.

Zastosowanie plisów do okien

Plisy do okien chronią przed światłem słonecznym i wysoką temperaturą, ale nie tylko. Dzięki ich odpowiedniej budowie zapewniają one bowiem także prywatność, co jest szczególnie ważne na parterze lub niskim piętrze. Plisy okienne znajdują przede wszystkim zastosowanie w domach i mieszkaniach, gdzie taka prywatność jest najważniejsza (szczególnie w oknach łazienki i sypialni), ale z powodzeniem można je również stosować w obiektach firmowych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Sporym atutem plisów do okien jest to, że mogą one zakrywać nie tylko typowe okna, ale również te niewymiarowe o wymyślnych kształtach (np. okręgu, trapezu, trójkąta lub innego wielokąta). Wyróżnia je to na tle innych osłon, takich jak standardowe rolety, żaluzje, czy też zasłony, których wykonanie w innych rozmiarach i kształcie, bywa kłopotliwe. Plisy okienne mogą być również doskonałą formą dekoracji, szczególnie w pomieszczeniach nowoczesnych, gdzie tradycyjne zasłony mogłyby zaburzyć stylistykę.

Artykuł powstał we współpracy z https://rolmajster.pl/sklep/plisy


UDOSTĘPNIEŃ